Husvagnar och husbilar

Varför byta ut en hel sida av husvagnen på grund av en bula?

Vid en skada på husvagnen är det vanligt att man byter ut hela sidopanelen vilket både är kostsamt och tidskrävande. I de flesta fall går det att reparera skadan med enklare medel. Våra Skadecenter i Falun och Borlänge är HBC-auktoriserade och jobbar med HBC´s reparationssystem för husvagnar och husbilar. Vi tar hand om både små och stora lackskador och i vår lackbox som är hela 15 m lång kan även de största husvagnarna repareras.

 

Vi har samarbetsavtal med alla försäkringsbolag
Har du fått en skada är det viktigt att du anmäler det till ditt försäkringsbolag. Därefter kontaktar du oss och bokar tid för skadebesiktning.

 

Skada före reparation

Skada efter reparation

 

PRISEXEMPEL

Komplett reparation av ytskada inkl lackering:

Utan försäkring, från 7 900 kr.

Med vagnskadeförsäkring endast självrisk, ca 2 000 kr.

 

Välkommen att kontakta oss i Borlänge på 0243-25 77 92 eller i Falun på 023-588 92.

Kontaktpersoner

Mohsen Hezareh

Skadetekniker

Skadecenter, Borlänge

0243-25 77 92

Daniel Kazemi

Skadetekniker

Skadecenter, Borlänge

0243-25 77 92

Richard Birkoff

Skadecoach

Skadecenter, Borlänge

0243-25 77 92

richard.birkoff@rebil.se

Tommy Granat

Skaderådgivare

Skadecenter, Falun

023-588 92

tommy.granat@rebil.se

Anders Jönsson

LACKERARE

Skadecenter, Borlänge

0243-25 77 92

Kristoffer Jönsson

Skadetekniker

Skadecenter, Falun

023-588 92

Nenad Kuzeljevic

Lackerare

Skadecenter, Falun

023-588 92

David Gunnars

Lackcoach

Skadecenter, Falun

023-588 92

david.gunnars@rebil.se

Johan Lindgren

Skadetekniker

Skadecenter, Falun

023-588 92

Sanna Larsson

Lackerare

Skadecenter, Falun

023-588 92

Martin Yngvesson

Lackerare

Skadecenter, Borlänge

0243-25 77 92

Erik Westlund

Lackcoach

Skadecenter, Borlänge

0243-25 77 92

Rickard Persson

Skadetekniker

Skadecenter, Borlänge

0243-25 77 92

Markus Fredriksson

Skadetekniker

Skadecenter, Falun

023-588 92

Niclas Storbacka

Skaderådgivare

Skadecenter, Borlänge

0243-25 77 92

niclas.storbacka@rebil.se

Andreas Hallgren

Skaderådgivare

Skadecenter, Borlänge

0243-25 77 92

andreas.hallgren@rebil.se

Fredrik Darvell

Skadetekniker

Skadecenter, Falun

023-588 92

fredrik.darvell@rebil.se

Anders Holmgren

Skadechef

Företagsledning, Skadecenter, Borlänge Falun

0243-25 77 81

anders.holmgren@rebil.se

Anders Isaksson

Skaderådgivare

Skadecenter, Falun

023-588 92

anders.isaksson@rebil.se

Andreas Östlund

Skadetekniker

Skadecenter, Falun

023-588 92

andreas.ostlund@rebil.se

Jimmy Hammarström

Skadetekniker

Skadecenter, Borlänge

0243-25 77 92

jimmy.hammarstrom@rebil.se

Jimmy Sandberg

Lackerare

Skadecenter, Borlänge

0243-25 77 92

jimmy.sandberg@rebil.se

Matz Andersson

Skadetekniker

Skadecenter, Borlänge

0243-25 77 92

Mikael Björk

Skadecoach

Skadecenter, Falun

023-588 92

Per Andersson

Skadecoach

Skadecenter, Borlänge

0243-25 77 92

per.andersson@rebil.se

Tomas Skoog

Skaderådgivare

Skadecenter, Falun

023-588 92

tomas.skoog@rebil.se